kino,teatr,opera,operetka,widowisko,galeria artystyczna Ostatnia aktualizacja 2014-06-24 Dodano 2014-05-20 przez Tomasz Kapczyński

Muzeum Kinematografii

Woj. łódzkie, Łódź 90-312, ul. Plac Zwycięstwa 1

Opis obiektu

Muzeum Kinematografii rozpoczęło działalność w roku 1976. W 1986 roku muzeum otrzymało na swoją siedzibę dawny pałac K. Scheiblera przy pl. Zwycięstwa 1 opodal PWSFTviT - popularnej Filmówki . Utworzenie muzeum właśnie w Łodzi wiązało się z jej rolą jako centrum produkcji filmów od początków rozwoju kinematografii oraz działalnością jedynej w Polsce i uznanej w świecie szkoły filmowej. Po 25 latach działalności muzeum ma ugruntowaną w Europie i świecie pozycję.

Informacje dodatkowe

Celem muzeum jest: gromadzenie, przechowywanie, konserwowanie, opracowywanie i udostępnianie dóbr kultury w zakresie sztuki i techniki filmu, a w szczególności: archiwalnej aparatury filmowej (z uwzględnieniem wszystkich wynalazków, które bezpośrednio poprzedziły kino), dokumentów życia filmowego, materialnych obiektów związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem sztuki filmu fabularnego, dokumentalnego, oświatowego, animowanego, awangardowego, video i telewizji, programów filmowych, plakatów, scenografii, fotosów i pamiątek związanych z ludźmi kina.

Siedzibą muzeum jest pochodzący z połowy XIX w. pałacyk (rezydencja) Karola Scheiblera, jednego z największych łódzkich przemysłowców pochodzenia niemieckiego, z racji fortuny i skali produkcji zwanego królem bawełny.

Muzeum jest czynne dla zwiedzających cały tydzień oprócz poniedziałków.
Ceny biletów : 10 i 7 zł , dzieci i młodzież do 16 lat wstęp wolny.
Muzealne kino Kinematograf jest czynne zgodnie z programem.

Ocena

Ocena miejsca według naszych użytkowników:

Polecane w województwie


Komentarze