zamek,pałac,dwór,muzeum,skansen Ostatnia aktualizacja 2014-06-25 Dodano 2014-06-09 przez Tomasz Kapczyński

Ruiny Zamku Królewskiego

Woj. śląskie, Olsztyn , ul.

Opis obiektu

Zamek w Olsztynie koło Częstochowy to potoczna nazwa ruin średniowiecznego zamku królewskiego, znajdującego się we wsi Olsztyn. Ruiny te są jedną z atrakcji na turystycznym Szlaku Orlich Gniazd.
Do dziś z zamku zachowały się mury części mieszkalnej, wieże: cylindryczna (stołp) i kwadratowa (Starościańska) , fragmenty murów budynków gospodarczych, częściowo także piwnice oraz odkryte w czasie badań archeologicznych fundamenty kuźnicy i ślady dymarek.

Informacje dodatkowe

Pierwsza wzmianka o zamku Przymiłowice (późniejszym Olsztynie) pochodzi z 1306 roku. Wzniesiony został na miejscu wczesnośredniowiecznego grodu, rozbudowany w latach 1349-59 z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Od 1370 roku zamek przeszedł w ręce Władysława Jagiełły. Od 1406 roku warownia stanowiła siedzibę starostwa niegrodowego i posiadała stałą załogę wojskową. Pierwszym starostą był Paweł Odrowąż. W połowie wieku XVI, za czasów starosty Mikołaja Szydłowieckiego twierdza nabrała cech renesansowych. W 1587 roku zamek zniszczyły wojska Maksymiliana Habsburga - pretendenta do polskiej korony, choć nie zdobyły warowni. Kolejne zniszczenia nastąpiły podczas ataku szwedzkiego w roku 1656. Od tego czasu zamek ulegał ruinie.

CENNIK
Dorośli: 3,50 zł
Młodzież ucząca się(za okazaniem legitymacji): 2,50 zł
Emeryci: 2,50 zł
Dzieci do 7 lat: wstęp wolny.

Cennik opłat na wieżę widokową:
Dorośli: 2.,50 zł
Młodzież i emeryci: 1,50 zł

Ocena

Ocena miejsca według naszych użytkowników:

Polecane w województwie


Komentarze