świątynia,kościół,kaplica,miejsce kultu Ostatnia aktualizacja 2014-07-23 Dodano 2014-06-07 przez Tomasz Kapczyński

Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego

Woj. łódzkie, Paradyż 26-333, ul. Konecka 6

Opis obiektu

Świątynia późnobarokowa jest z prezbiterium skierowanym na południe. Posiada 3 nawy o założeniach bazylikowych. Ściany zdobione polichromią, powstały w latach 1896-97. Szczególną uwagę zwracają organy o prospekcie rokokowy z XVIII wieku. Rokokowa ambona pochodzi z 3 ćwierci XVIII wieku i posiada cztery rzeźby zakonników czytających księgi Pisma świętego. Ołtarz Wielki jest wykonany w stylu późnego baroku XVIII wieku. Miedzy olbrzymimi kolumnami znajdują się rzeźby czterech Ewangelistów.

Informacje dodatkowe

Legenda głosi, że woły ciągnące fury drzewa na budowę kościoła zatrzymały się w miejscu dość odległym od wybranego, tak że nie można ich było ruszyć. Uznano, iż jest to znak woli Bożej, by tam zbudować kościół, co też się i stało.

22.06.1690 roku w piątek Obraz Chrystusa Cierniem Koronowanego został przeniesiony z dworskiej kaplicy do nowego kościoła. O wielkiej wadze tego wydarzenia i cudzie, jaki wówczas miał miejsce, świadczy zapis: Gdy przeprowadzono Obraz z dworu do kościoła, więcej niż dziesięć tysięcy ludzi, wszystkie zboża miejscowe stratowało, iż się na nic nie zdawało przydać. A nazajutrz po przeprowadzeniu obrazu, podźwignęły się zboża i walny był urodzaj.

Do roku 1762, w którym to zebrała się komisja do zbadania cudownych łask obrazu, spisano ponad trzysta dowodów doznanych łask. Liczne wota świadczą o otrzymanych w tym miejscu łaskach.

Ocena

Ocena miejsca według naszych użytkowników:

Polecane w województwie


Komentarze