park,ognisko,grill,piknik,rezerwat Ostatnia aktualizacja 2014-06-25 Dodano 2014-04-30 przez Tomasz Kapczyński

Uroczysko Każa

Woj. pomorskie, , ul.

Opis obiektu

Uroczysko Każa znajduje się na Płw. Helskim między Chałupami a Kuźnicą. Jest to obszar o dużych walorach krajobrazowych i przyrodniczych. Występują tu dobrze zachowane zbiorowiska nieleśne i zaroślowe związane z płatami różnorodnych siedlisk - piaszczystą plażą, pagórkami wydmowymi, podmokłymi zagłębieniami terenu. Ścieżka prowadzi w kierunku Zatoki Puckiej przez łąki i wrzosowiska. Głównymi gatunkami jest borówka brusznica i wrzos zwyczajny.

Informacje dodatkowe

Na terenie uroczyska wytyczona jest ścieżka przyrodnicza, Cała trasa ma długość nieco ponad kilometr i doskonale nadaje się do pieszych wędrówek. Jej początek znajduje się przy stanowisku określanym jako Przy krzyżu. Z tego miejsca przedstawiciele Nadmorskiego Parku Krajobrazowego radzą rozpocząć tę trasę i skierować swe kroki w stronę Zatoki Puckiej.

Na brzegu zatoki można zauważyć na wale wydmuchrzycę piaskową oraz piaskownicę zwyczajną, dodatkowo, dla wzmocnienia wydm, zasadzono na tym terenie różę pomarszczoną. Najciekawszymi okazami obszaru jest niewątpliwie roślinność halofilna.

Po całej wędrówce wracamy do miejscowości Chałupy bądź Kuźnica w zależności od tego, z którego miejsca wyruszyliśmy i gdzie chcemy wrócić.

Ocena

Ocena miejsca według naszych użytkowników:

Polecane w województwie


Komentarze