osobliwość architektoniczna,budowla,most,wieża,kamienica,deptak,rynek Ostatnia aktualizacja 2015-03-16 Dodano 2013-09-03 przez Rossomak

Wieża Książęca

Woj. dolnośląskie, Siedlęcin , ul. Topolowa

Opis obiektu

Zabytek klasy zerowej w Polsce, oraz unikat na skalę europejską. Wieża Książęca (Rycerska) w Siedlęcinie na Dolnym Śląsku to faktycznie mieszkalna wieża książęca, która dopiero w późniejszym okresie stała się siedzibą rycerską. Budowę gotyckiej wieży rozpoczęto najprawdopodobniej około 1314 r. na zlecenie księcia jaworskiego Henryka I. Pierwotnie wieża miała cztery kondygnacje, z czego dwie dolne przeznaczone były na pomieszczenia gospodarcze, natomiast trzecią i czwartą zajmowali właściciele.

Informacje dodatkowe

Około roku 1346 powstały piękne ścienne polichromie - obecnie unikat na skalę europejską, przedstawiające sceny z legend arturiańskich - jest to jedyne tego dzieło zachowane w pierwotnym miejscu w Europie, i jedyne z owego okresu w Polsce przedstawiające sceny świeckie a nie sakralne. Obecnie zabytek klasy zerowej. Oprócz tego wieża w Siedlęcinie jest jedną z największych tego typu wież w Europie środkowej, oraz ma największe pierwotne stropy i sufity z bel dębowych imponującej długości i średnicy.

Dogodny parking, łatwy dojazd, zwiedzanie kosztuje 6zł (bilet normalny) lub 4zł (ulgowy).

Zdecydowanie warto! Mimo swej niepozorności wieża w Siedlęcinie stanowi jeden z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska oraz unikat na skalę Europejską.

Ocena

Ocena miejsca według naszych użytkowników:

Polecane w województwie


Komentarze