plaża,kąpielisko,aquapark,basen,pływalnia,zbiornik wodny,łowisko Ostatnia aktualizacja 2014-06-25 Dodano 2013-12-13 przez Tomasz Kapczyński

Jezioro Czerniańskie

Woj. śląskie, Wisła , ul.

Opis obiektu

Jezioro Czerniańskie jest to akwen wodny o powierzchni 360 000 m2 utworzony sztucznie jako rezerwuar wody pitnej i zbiornik retencyjny. Powstał w 1973 roku w wyniku budowy zapory ziemnej w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki w dzielnicy Wisły - Czarne.

Informacje dodatkowe

Zbiornik prócz swych funkcjonalnych właściwości, stał się malowniczym elementem krajobrazu beskidzkiego (polecamy na romantyczne wieczorne spacery - zapora jest oświetlona!). Ponieważ jezioro jest zbiornikiem wody pitnej, dlatego w jeziorze nie wolno się kąpać, ani też uprawiać sportów wodnych. Jezioro można też obejść wokoło. Właśnie gdzieś na środku zapory spotykają się wody Białej i Czarnej Wisełki, dwóch z trzech głównych źródeł tworzących rzekę Wisłę. Można także wyobrazić sobie, jak to miejsce wyglądało, zanim zalano je wodą. Była tu mała osada z kościołem na środku, tuż u podnóża Baraniej Góry.

Ocena

Ocena miejsca według naszych użytkowników:

Polecane w województwie


Komentarze